صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
کشاورزی
محله خبر
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

سلاجقه: کلنگ‌زنی پتروشیمی مازندران فاقد اعتبار است / علت اصرار برخی نمایندگان چیست؟

رئیس سازمان محیط زیست گفت: کلنگی که برای آغاز عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی به زمین زده شد از نظر ما با توجه به این‌که پروژه مجوز محیط زیستی ندارد، فاقد اعتبار است.

به گزارش صدای خاک از تسنیم؛ روز گذشته مجتمع پتروشیمی مازنداران در روستای حسین‌آباد شهرستان بهشهر توسط وزیر کشور افتتاح شد. این پروژه که با سرمایه‌گذاری 80 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی مشغول به کار شده است, در حریم تالاب بین‌المللی میانکاله قرار دارد و به گفته برخی کارشناسان تهدیدی برای این تالاب و تنوع زیستی بی‌مانند آن محسوب می شود.

احمد وحیدی وزیر کشور در مراسم کلنگ‌زنی پتروشیمی بهشهر بارها به رعایت اصول زیست محیطی پروژه اشاره کرد و گفت: طبیعت بی‌نظیر مازندران بزرگ‌ترین نعمت است و توافقات زیست محیطی برای پتروشیمی اخذ شده و جای قدردانی است که محیط زیست اولویت اصلی است.  تلاش داریم موانع و مشکلات بر سر راه تولید را برداریم و صادرات این بخش را جدی بگیریم که با شرایط محیط زیستی انجام شود تا شاهد توسعه و پیشرفت استان باشیم.

وی بیان کرد: در زمینه صنعت، صنعتگران مجوزهای محیط زیستی صنایع سبز پاک و سازگار با محیط‌ را برای فعالیت اخذ کنند و امیدواریم با توجه به اخذ مجوزها و رعایت مسائل محیط زیستی, توفیق خوبی برای ایجاد اشتغال, به دست آید.

با وجود اینکه وزیر کشور بر اخذ پیوست‌های محیط زیستی پروژه پتروشیمی مازندران تأکید داشت اما علی سلاجقه, این ادعا را رد کرد و این پروژه را فاقد مجوزهای زیستی محیطی دانست.

سلاجقه در دیداری با جمعی از فعالان محیط زیست استان مازندران به افتتاح پتروشیمی بهشهر اشاره کرد و گفت: کلنگی که امروز برای آغاز عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی به زمین زده شد از نظر ما با توجه به این‌که پروژه مجوز محیط زیستی ندارد، فاقد اعتبار است.

وی ادامه داد: گاهی فشار نماینده‌های مجلس برای ما عجیب است. مجوز محیط زیستی این طرح گرفته نشده، نماینده محترم از من می‌خواهد که کلنگ‌زنی انجام شود. در حالی که حضرت آقا فرمودند نمایندگان در کار دولت دخالت نکنند.

رئیس سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: برادر بزرگواری که کلنگ‌ پروژه را به زمین زدند همانجا اعلام کردند, کلنگ طرح به شرطی زده می‌شود که محیط زیست مجوز بدهد و در صورتی که سازمان حفاظت محیط زیست مجوز را صادر نکند این پروژه مورد تأیید نیست اما  به هر شکل کلنگ زده شد، اما از دید ما کلنگی که برای این پروژه به زمین زده شد مورد تأیید نیست و در واقع معتقدیم کلنگی به زمین زده نشده است.

سلاجقه افزود: رئیس‌جمهور همواره تأکید می‌کند که خدا و قانون را در تصمیم‌ها مدنظر داشته باشیم. همین امروز که بحث پتروشیمی را مطرح کردم گفتند "کار خلاف ضوابط محیط زیستی به هیچ وجه انجام نشود". ما هم مکلف به پیروی هستیم. بنابراین اگر اتفاقی بیفتد مشکل از من است.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۸۸۵۲
تاریخ: ۱۴۰۰/۱۲/۲۱     ساعت: ۹ : ۳۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۴۰۲ سه شنبه ۱۴ آذر
  • ٢٢ جمادي الاولي ١٤٤٥
  • Dec 05 2023